regulamin-pracy

   




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Regulamin pracy musi zostać sporządzony przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 50 pracowników


Załącznik do decyzji nr..........

Zarządu   - z dnia...................


REGULAMIN PRACY

Przedsiębiorstwa.................


Spis treści


Rozdział I         Przepisy wstępne

Rozdział II       Obowiązki pracodawcy

Rozdział III       Obowiązki pracowników

Rozdział IV     Organizacja pracy

Rozdział V      Czas pracy

Rozdział VI     Praca w godzinach nadliczbowych

Rozdział VII      Dyscyplina pracy

Rozdział VIII       Urlopy i zwolnienia od pracy

Rozdział IX      Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa

Rozdział X         Ochrona pracy kobiet i młodocianych

Rozdział X I      Zasady wypłaty wynagrodzenia

Rozdział XII     Zasady i tryb postępowania w zakresie przestrzegania obowiązku trzeźwości

Rozdział XIII    Kary porządkowe

Rozdział XIV   Przepisy końcowe


Regulamin Pracy Przedsiębiorstwa.........


Na podstawie: art. 104 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks Pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz.94 z późniejszymi zmianami), ustala się, co następuje:

  I. PRZEPISY WSTĘPNE

§ 1

Regulamin Pracy, zwany dalej Regulaminem, ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika.

§ 2

Postanowienia Regulaminu dotyczą wszystkich pracowników zatrudnionych w Przedsiębiorstwie.........na podstawie umowy o pracę bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko oraz bez względu na okres na jaki zawarto umowę o pracę.

§ 3

1. Każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy zostaje zapoznany z treścią Regulaminu.

2. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Regulaminu, zaopatrzone w podpis pracownika i datę, zostaje dołączone do akt osobowych pracownika.

3. Obowiązek zaznajomienia pracownika z Regulaminem spoczywa na bezpośrednim przełożonym pracownika.

§ 4

1.Ilekroć w Regulaminie jest mowa o pracodawcy, należy przez to rozumieć Przedsiębiorstwo.........

2. Organem dokonującym czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę jest Zarząd Przedsiębiorstwa......... a pełnomocnikiem Zarządu w tym zakresie jest Kierownik Oddziału .

  II. OBOWIĄZKI PRACODAWCY

§ 5

Pracodawca jest obowiązany stosować przepisy Kodeksu pracy, przepisy z zakresu

ubezpieczeń społecznych oraz przepisy wykonawcze do Kodeksu pracy, a w szczególności:

1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach pracy oraz z ich podstawowymi uprawnieniami,

2) organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,

3) zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

4) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

5) ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,

6) zaspokajać, w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników,

7) stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy,

8) prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników,

9) zapewniać pracownikom przydział i wykonywanie pracy zgodnie z treścią zawartej umowy o pracę oraz wydawać potrzebne materiały i narzędzia do pracy,

10) przekazywać pracownikom informacje o wypłaconym wynagrodzeniu i odprowadzonych składkach za dany rok, w terminie do końca stycznia następnego roku.

III. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

§ 6

Do podstawowych obowiązków pracownika należą w szczególności:

1) sumienne i staranne wykonywanie pracy,

2) stosowanie się do poleceń przełożonego, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,

3) przestrzeganie ustalonego czasu pracy i wykorzystywanie go w pełni na pracę zawodową,

4) przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego  porządku wewnętrznego,

5) przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,

6) dbanie o dobro pracodawcy i ochrona jego mienia,

7) zachowanie w tajemnicy informacji technicznych, technologicznych, handlowych i organizacyjnych, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

8) przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych powszechnie obowiązujących przepisach prawa,

9) przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego,

10) dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy oraz w jego sąsiedztwie,

11) należyte zabezpieczanie, po zakończeniu pracy, narzędzi i po­mieszczeń pracy.

§ 7

W zakresie określonym w odrębnych przepisach pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).


§ 8

Zabrania się pracownikom:

1) wnoszenia alkoholu i jego spożywania w miejscu i czasie pracy oraz stawiania się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu,

2) wnoszenia narkotyków lub innych środków odurzających i ich zażywania w miejscu i czasie pracy oraz stawiania się do pracy w stanie wskazującym na ich działanie,

3) palenia tytoniu w miejscach do tego nie wyznaczonych,

4) opuszczania stanowiska pracy w czasie pracy, bez zgody przełożonego,

§ 9

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracownik jest obowiązany rozliczyć się z pracodawcą i uzyskać odpowiednie wpisy w karcie obiegowej.

IV. ORGANIZACJA PRACY

§ 10

1. Podział zadań pomiędzy pracownikami oraz przydział prac dla poszczególnych pracowników dokonywany jest przez bezpośredniego przełożonego.

2. W przypadku zakończenia wykonania przydzielonego zadania przed końcem czasu ustalonego na jego wykonanie lub braku możliwości wykonania przydzielonego zadania w przewidzianym terminie, pracownik jest obowiązany do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu bezpośredniemu przełożonemu.

3. W przypadku stosowania organizacji pracy w formie zadaniowej (zadaniowy czas pracy), bezpośredni przełożony ustala maksymalny limit czasu potrzebny do wykonania zadania. Wykonanie zadania przed upływem wyznaczonego limitu uważa się za zakończenie dnia pracy. Do zgłoszenia wykonania zadania stosuje się odpowiednio zapisy ust.2.

4. Bezpośredni przełożony jest odpowiedzialny za należyte i systematyczne prowadzenie i rozliczanie kart czasu pracy podległych mu pracowników. Wzór karty czasu pracy stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu Pracy.

5. Odpowiedzialność za dostarczenie pracownikom materiałów i środków pracy, niezbędnych do realizacji zadań oraz rozliczenie pracowników z wykorzystania tych materiałów i środków, spoczywa na bezpośrednim przełożonym.

6. Osobą upoważnioną do wydawania poleceń służbowych pracownikowi jest jego bezpośredni przełożony. W razie wydania polecenia przez przełożonego wyższego szczebla, pracownik jest zobowiązany do wykonania polecenia i zawiadomienia o tym swojego bezpośredniego przełożonego.

7. Bezpośredni przełożony nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków służbowych bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.

§ 11

1. W razie nieobecności bezpośredniego przełożonego zastępuje go pracownik wyznaczony przez tego przełożonego.

2. W razie potrzeby lub na żądanie pracownika zastępstwo może być udzielone przez przełożonego na piśmie.

3. W czasie nieobecności pracownika jego przełożony wyznacza na ten okres zastępstwo innego pracownika lub rozdziela czynności nieobecnego pracownika pomiędzy innych pracowników, a gdy jest to niemożliwe do wykonania, zgłasza ten fakt swojemu przełożonemu, który podejmuje decyzję w tym zakresie.

V. CZAS PRACY

§ 12

1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

2. Czas pracy powinien być w pełni wykorzystywany przez pracownika na wykonywanie jego obowiązków.

3. Każdy pracownik powinien stawić się do pracy w takim czasie, by w godzinach rozpoczęcia pracy znajdował się na stanowisku pracy.

§ 13

Pracownicy świadczą pracę w dniach od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

§ 14

Czas pracy pracowników zatrudnionych u pracodawcy - z zastrzeżeniem przepisów § 15-16 - wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.

§ 15

Czas pracy pracowników będących osobami niepełnosprawnymi regulują odrębne przepisy.

§ 16

1. Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, natomiast młodocianego powyżej 16 lat - nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

2. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, jednakże w wymiarze nie przekraczającym 18 godzin tygodniowo.

§ 17

Pracownicy, dla których czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym (§ 14), wykonują pracę w godzinach od 8.00 do 16.00.

Kierownik Oddziału może w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy wprowadzić dla poszczególnych pracowników inne godziny rozpoczynania i kończenia pracy niż określone w zdaniu powyższym.

§ 18

Wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych § 14, § 16 ust. 1 - ulega obniżeniu w okresie rozliczeniowym o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, przypadającą do przepracowania w okresie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

VI. PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH

§ 19

1. Przebywanie pracowników w miejscu świadczenia pracy, poza wyznaczonymi godzinami pracy, może mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach, na podstawie zlecenia wykonania pracy w godzinach nadliczbowych - wystawionego przez Kierownika Oddziału na druku „zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych”. Praca podjęta samowolnie przez pracownika po godzinach pracy, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, chyba że została podjęta na skutek konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii.

2. Zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych należy w dniu następnym przekazać do Administracji Oddziału w celu zarejestrowania.

3. Liczba godzin nadliczbowych, przepracowanych na podstawie zlecenia wykonania pracy w godzinach nadliczbowych, nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 4 godzin na dobę i 150 godzin w danym roku kalendarzowym.

4. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje poza normalnym wynagrodzeniem, dodatek w wysokości określonej w Kodeksie pracy.

5. W zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę pracodawca, na wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W tym przypadku pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

6. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika na zasadach zgodnych z Kodeksem pracy.

7. Praca w godzinach nadliczbowych nie może być stosowana w wyniku np. wadliwej organizacji pracy, złej jakości pracy pracowników lub braków w zatrudnieniu.

8. Pracownikowi delegowanemu do innej miejscowości wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, gdy otrzymał polecenie wykonania pracy w godzinach nadliczbowych.

VII. DYSCYPLINA PRACY

§ 20

1. Przyjście do pracy pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem na liście obecności, która znajduje się u kierownika oddziału w miejscu zatrudnienia.

2. Kontroli i rejestracji rozliczenia czasu pracy podległych pracowników dokonuje na bieżąco bezpośredni przełożony.

3. Listy obecności pracowników z rejestracją rodzajów absencji usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej oraz rozliczonymi kartami czasu pracy za dany miesiąc, kierownicy oddziałów zobowiązani są przekazywać do Zarządu - w terminie do trzech dni po upływie miesiąca.

§ 21

1. Pracownik powinien uprzedzić bezpośredniego przełożonego o przyczynie i przewidywanym okresie
nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić bezpośredniego przełożonego lub Zarząd o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności.

3. Niedotrzymanie terminu przewidzianego w ust. 2 może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio po ustaniu przyczyn uniemożliwiających terminowe zawiadomienie pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności pracownika w pracy.

4. Nieobecność pracownika w pracy powinna być odnotowana na karcie pracy i liście obecności z zaznaczeniem przyczyny nieobecności.

§ 22

1. Pracownicy, którzy w danym dniu spóźnili się do pracy, winni złożyć wyjaśnienie kierownikowi komórki organizacyjnej lub przedstawić odpowiedni dokument (zaświadczenie lekarskie, wezwanie itp.).

2. Decyzję o uznaniu spóźnienia pracownika za usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione, podejmuje kierownik Oddziału Przedsiębiorstwa.......W stosunku do Kierownika Oddziału, decyzję taką podejmuje Zarząd.

§ 23

1. Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są:

1) zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy,

2) decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami,

3) oświadczenie pracownika - w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,

4) imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie,

5) oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin.

2. Pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność dostarczając do administracji przedsiębiorstwa zaświadczenie lekarskie nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niezachowanie 7-dniowego terminu powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. (art.62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa [Dz. U. Nr 60, poz.636 z późn. zm.]).

§ 24

1. W czasie pracy pracownik jest zobowiązany do zgłaszania każdorazowego wyjścia poza zakład pracy bezpośredniemu przełożonemu.

2. Po uzyskaniu zgody na wyjście w czasie pracy, pracownik zabezpiecza stanowisko pracy i dokonuje odpowiednich wpisów w „Książce wyjść w godzinach służbowych” znajdującej się w administracji przedsiębiorstwa.

VIII. URLOPY I ZWOLNIENIA OD PRACY

§ 25

1. Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

2. Urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala się biorąc pod uwagę wnioski pracowników i potrzeby pracodawcy wynikające z konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników.

3. Na wniosek pracownika, w wyjątkowych sytuacjach, urlop wypoczynkowy może być udzielony poza planem urlopów.

4. Pracownik jest uprawniony do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego po uzyskaniu stosownej adnotacji kierownika na jego wniosku.

5. Pracownik zajmujący stanowisko kierownicze obowiązany jest poinformować bezpośredniego przełożonego o wyznaczeniu pracownika, który będzie jego zastępował w okresie urlopu i w jakim zakresie.

6. Ewidencję urlopów udzielanych pracownikom prowadzi się na stanowisku ds. administracyjno kadrowych.

7. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

4) urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

8. Urlopu niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca I kwartału następnego roku.

9. Urlopy szkoleniowe pracownikom do nich uprawnionym, udzielane są wg zasad o których mowa w ust. 4-6.

§ 26

Na zasadach określonych przepisami szczególnymi udziela się urlopu bezpłatnego pracownikowi:

1) w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (urlop wychowawczy),

2) dla umożliwienia wykonywania mandatu posła lub senatora,

3) młodocianemu, w okresie ferii szkolnych, po wyczerpaniu urlopu wypoczynkowego,

4) podejmującemu naukę w szkole lub w formach pozaszkolnych, bez skierowania pracodawcy.

§ 27

Pracownikowi przysługują zwolnienia od pracy określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281).

§ 28

1. Na wniosek pracownika, przełożony może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, w godzinach pracy, bez prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia.

2. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli odpracował czas zwolnienia. Czas odpracowania nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

§ 29

1. Pracownicy wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

2. Przepis ust.1 stosuje się także do pracownika, z tym że jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnień określonych w tych przepisach może korzystać jedno z nich.

3. Osoba wskazana w ust.1 lub 2, korzystająca ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, obowiązana jest do przedstawienia oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o niekorzystaniu przez niego z tego zwolnienia.

§ 30

Pracownikom pełniącym funkcję wykładowców w szkołach zawodowych, w szkołach wyższych oraz samodzielnych placówkach naukowych, naukowo-badawczych, naukowo-dydaktycznych przysługuje zwolnienie od pracy na czas niezbędny do prowadzenia zajęć, w wymiarze nie przekraczającym 4 godzin tygodniowo lub 16 godzin w miesiącu, bez zachowania prawa do wynagrodzenia.

IX. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY ORAZ OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

§ 31

Pracodawca i pracownicy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie przeciwpożarowej.

§ 32

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:

1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,

2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,

3) zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,

4) zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy,

5) zapoznawać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,

6) prowadzić systematycznie szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny

pracy,

7) kierować pracowników na profilaktyczne badania lekarskie,

8) wydawać pracownikowi, przed rozpoczęciem pracy odzież i obuwie robocze, środki

ochrony indywidualnej i higieny osobistej,

9) wskazać pracownikowi odpowiednio zabezpieczone miejsce na przechowanie odzieży,

własnego ubrania wierzchniego oraz przydzielonych mu narzędzi pracy,

10) opracować regulamin ochrony przeciwpożarowej.

3. Pracodawca oraz osoba kierująca pracownikami są obowiązani znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 33

Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:

1) znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu ,

2) wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonego,

3) dbać o należyty stan urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy,

4) używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej zgodnie z ich przeznaczeniem,

5) poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,

6) niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,

7) współdziałać z pracodawcą i przełożonym w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 34

1. Pracownicy przed dopuszczeniem do pracy podlegają szkoleniu wstępnemu - ogólnemu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleniu z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

2. Osoba kierująca pracownikami podlega szkoleniu podstawowemu oraz szkoleniom okresowym.

3. Pracownicy podlegają szkoleniu stanowiskowemu, podstawowemu oraz szkoleniom okresowym.

4. Zapoznanie się z treścią instruktażu wstępnego-ogólnego oraz regulaminu ochrony przeciwpożarowej pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem.

§ 35

1. Pracownikom przydzielane są nieodpłatnie odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, na zasadach określonych odrębnym zarządzeniem.

2. Pracownikom przydzielane są środki higieny osobistej w ilości i na zasadach ustalonych w zakładowej tabeli norm przydziału środków higieny osobistej.<

§ 36

1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpie­czeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w ust. 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

3. Za czas powstrzymania się od wykonania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia, w przypadku o którym mowa w ust. 1 i 2, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

X. OCHRONA PRACY KOBIET I MŁODOCIANYCH

§ 37

Wykaz prac wzbronionych kobietom zawiera Załącznik 2 do Regulaminu Pracy.

§ 38

Wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym zawiera Załącznik 3 do Regulaminu Pracy.

XI. ZASADY WYPŁATY WYNAGRODZENIA

§ 39

1. Wypłata wynagrodzenia za pracę dokonywana jest „z dołu” raz w miesiącu.

2. Wynagrodzenie wypłacane jest nie później niż w przedostatnim dniu roboczym danego miesiąca.

3. Premia kwartalna wypłacana jest w terminach określonych w Regulaminie premiowania pracownik&oa cute;w.

4. Wypłaty odpraw emerytalno - rentowych, odpraw pieniężnych z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy w rozumieniu ustawy z dnia 28 grudnia 1989r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990r., Nr 4, poz. 19 ze zm.), dokonuje się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

5. Wypłaty wynagrodzenia oraz zasiłków chorobowych za dni niezdolności do pracy z powodu choroby dokonuje się w terminach wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2.

6. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się przelewem na osobisty rachunek bankowy pracownika. Pracodawca obowiązany jest do przekazywania pracownikowi wszystkich odcinków list płac z dokonanych wypłat z wyszczególnieniem naliczonych składników wynagrodzenia oraz dokonanych rodzajów potrąceń.

7. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia pracownikowi dokumentacji płacowej do wglądu.

§ 40

1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy,

5) inne należności, na potrącenie których pracownik wyraził pisemną zgodę.

2. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

3. Potrącenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w ust. 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 Kodeksu pracy.


XII. ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA
W ZAKRESIE PRZESTRZEGANIA OBOWIĄZKU TRZEŹWOŚCI>

§ 41

Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania ustawy z dnia 26.10.1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230, z późn. zm.)

§ 42

1. Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu lub spożywał alkohol w miejscu lub czasie pracy - bezpośredni przełożony pracownika ma obowiązek niedopuszczenia, bądź odsunięcia pracownika od pracy.

2. Podejmujący decyzję o niedopuszczeniu bądź odsunięciu od pracy ma obowiązek poinformować pracownika, że przysługuje mu, na koszt pracodawcy, prawo żądania przeprowadzenia badania trzeźwości oraz uprzedzić, że w razie stwierdzenia stanu po spożyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości, pracownik zostanie obciążony kosztami badania.

3. Jeżeli pracownik nie zgłosi na piśmie żądania przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w organizmie , mimo że o prawie takiego żądania został poinformowany, naruszenie obowiązku trzeźwości ustala się na podstawie innych środków, a w szczególności:

1) oświadczenia pracownika co do zarzucanego mu przewinienia,

2) zeznań świadków,

3) wyników ustaleń na podstawie obserwacji zachowania pracownika.

4. W przypadku odmowy pracownika poddania się badaniu trzeźwości uznaje się, że jest to równoznaczne z potwierdzeniem jego stanu po spożyciu alkoholu.

5. Czas nieprzepracowany z tytułu niedopuszczenia do pracy pracownika w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwym traktuje się jako nieobecność nieusprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia.

§ 43

1. Z czynności związanych z ustaleniem stanu trzeźwości pracownika oraz odsunięcia go od pracy bezpośredni przełożony sporządza protokół, który powinien zawierać:

1) imię i nazwisko, stanowisko oraz nazwę komórki organizacyjnej osoby zgłaszającej naruszenie obowiązku trzeźwości pracownika,

2) dane osobowe pracownika oraz opis sposobu i okoliczności naruszenia przez niego obowiązku trzeźwości,

3) wskazanie dowodów,

4) informację o nie zgłoszeniu przez pracownika żądania przeprowadzenia badania trzeźwości,

5) odmowę poddania się badaniu trzeźwości,

6) datę sporządzenia protokołu oraz czytelne podpisy osoby sporządzającej protokół, świadków zdarzenia oraz pracownika naruszającego obowiązek trzeźwości.

2. Protokół wraz z propozycją wyciągnięcia konsekwencji służbowych bezpośredni przełożony przekazuje do Zarządu Przedsiębiorstwa...............

§ 44

Postanowienia niniejszego Regulaminu w zakresie obowiązku trzeźwości
i konsekwencji służbowych za jego naruszenie, stosuje się odpowiednio do pracowników po zażyciu narkotyków lub podobnie działających środków odurzających.

XIII. KARY PORZĄDKOWE

§ 45

1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia,

2) karę nagany.

2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy, stawienie się do pracy w stanie wskazującym na działanie narkotyków lub podobnie działających środków odurzających - pracodawca może również stosować karę pieniężną.

3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nie usprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika liczonego według zasady obowiązującej przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych oraz zaliczek pieniężnych.

4. Wpływy z kar pieniężnych przekazywane są na rachunek przedsiębiorstwa.

5. Pracownik, wobec którego zastosowano karę przewidzianą w ust.1, nie może być pozbawiony dodatkowo tych uprawnień wynikających z przepisów
prawa pracy, które są uzależnione od nienaruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie uzasadniającym odpowiedzialność porządkową. (dotyczy premii lub nagród, które określone zostały w Regulaminie premiowania i nagradzania pracowników )

§ 46

1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się naruszenia.

2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu przez pracodawcę pracownika.

3. O zastosowanej karze pracownik musi być poinformowany na piśmie, a odpis zawiadomienia o ukaraniu przechowuje się w aktach osobowych pracownika do uznania kary za niebyła.

§ 47

1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy.

2. Pracodawca obowiązany jest do rozpatrzenia sprzeciwu w ciągu 14 dni od jego wniesienia.

3. Nieodrzucenie sprzeciwu w terminie, o którym mowa w ust.2, uważa się za uwzględnienie sprzeciwu.

4. Udzielone pracownikowi kary uważa się za niebyłe po upływie jednego roku nienagannej pracy.

XIV. PRZEPISY KOŃCOWE

§ 48

1. Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu sprawują:

1) Zarząd,

2) Kierownik Oddziału

2. Każdy pracownik ma obowiązek zgłaszać fakt naruszenia Regulaminu pracy do Kierownika Oddziału lub Zarządu.

§ 49

Postanowienia Regulaminu pracy nie naruszają postanowień indywidualnych umów o pracę.

§ 50

Do spraw nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy i inne obowiązujące przepisy prawa pracy.

§ 51

Decyzja Zarządu Przedsiębiorstwa........... wprowadzająca "Regulamin Pracy wchodzi w życie po upływie 14 dni od podpisania.



                  ...............................................................................................

                                  Zarząd  Przedsiębiorstwa.............

Załącznik nr 1 do "Regulaminu Pracy"

Karta czasu pracy......

Załącznik nr 2 do "Regulaminu Pracy"

Wykaz prac wzbronionych kobietom

I. Prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała:

1.     Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:

1) 12 kg - przy pracy stałej,

2) 20 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę ).

II. Prace w hałasie

1. Kobietom w ciąży:

1)   prace w środowisku, w którym poziom ekspozycji na hałas, odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy, mierzony zgodnie z Polskimi Normami, przekracza wartość 65 dB

2) każda praca w warunkach narażenia na drgania o ogólnym oddziaływaniu na organizm człowieka.

III. Prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych

1.     Kobietom w ciąży:

1) prace w zasięgu pól elektromagnetycznych o natężeniach przekraczających wartości dla sfery bezpiecznej,

2) prace w środowisku, w którym występuje przekroczenie 1/4 wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń promieniowania nadfioletowego, określonych w przepisach w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,

3) prace w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

4) prace przy obsłudze monitorów ekranowych - powyżej 4 godzin na dobę.

2.     Kobietom w okresie karmienia - prace przy otwartych źródłach  promieniowania jonizującego.

Załącznik nr 3 do "Regulaminu Pracy"

Wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym

I Prace przy nieodpowiednim oświetleniu

Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych przy czynnościach lub w pomieszczeniach, w których parametry oświetlenia nie odpowiadają wymaganiom określonym przez polskie normy.

II. Prace w hałasie

Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych w środowisku pracy, w którym równoważny poziom dźwięku hałasu ustalonego i nie ustalonego, mierzony zgodnie z polskimi normami, przekracza 80 dB (dla 8-godzinnej ekspozycji na hałas).

III. Prace w polach elektromagnetycznych

1. Pola elektromagnetyczne z pasma częstotliwości 0-300 GHz

Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych na stanowiskach pracy, na których natężenie pól bądź gęstość strumienia energii promieniowania przekraczają niżej podane wartości:

Lp.

Zakres częstotliwości

Natężenie pola

Gęstość mocy promieniowania

 

 

Elektrycznego

Magnetycznego

 

1

Pola elektro- i magnetostatyczne

15 kV/m

3 kA/m

 

2

Pola częstotliwości przemysłowej(50 Hz)

10 kV/m

0,2 kA/m

 

3

Pola częstotliwości 1-100 kHz

100 V/m

10 A/m

 

4

Pola wielkiej częstotliwości

 

 

 

4a

0,1 - 10 MHz

20 V/m

2 A/m

 

4b

10 - 300 MHz

7 V/m

50 mA/m

 

4c

0,3 - 300 GHz

Stacjonarnie

 

0,1 W/m2

4d

0,3 - 400 GHz

Niestacjonarnie

1 W/m2

2. Promieniowanie laserowe:

Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych przy pracach stwarzających ryzyko narażenia na bezpośrednie lub pośrednie promieniowanie laserowe.